Pes a jeho změna chování v těhotenství

Změna chování psa v těhotenství

Změna chování psa v těhotenství není ničím neobvyklým. Může nastat z různých důvodů a mít různé podoby. V tomto článku se podíváme na to, co všechno může ovlivnit změna chování psa v těhotenství a kdy je vhodné zbystřit.

Těhotenství, a to i v jeho raných fázích, ovlivňuje lidský organismus v mnoha rovinách. Mění se hormonální hladiny, psychické nastavení i denní režim. A právě tyto změny se mohou promítat do chování psa. Pes, jakožto velmi vnímavá bytost, často reaguje nejen na hormonální změny, ale i na změny v atmosféře domova, vaši náladu, energii či denní rytmus.

Hormonální změny a jejich dopad na psa

Přestože jsme si ve článku „Pozná pes těhotenství?“ vysvětlovali, že pes pravděpodobně nedokáže hormonální změny přímo rozpoznat, velmi často na ně nepřímo reaguje. Například v období zvýšeného stresu se může snažit uklidňovat vás nebo sebe. Jindy vyhledává větší kontakt, nebo se naopak stahuje do ústraní. Reakce psa je do značné míry ovlivněna jeho povahou, věkem, minulými zkušenostmi a vztahem, který s vámi má.

Zajímá vás nejen dopad hormonálních změn na psa, ale i to, jestli slyší pes miminko v bříšku? Podívejte se na další článek na webu, na tuto otázku pro vás mám odpověď.

Mezi běžné změny v chování psa během těhotenství mohou patřit:

  • silnější fixace na majitelku,
  • neklid, citlivější reakce na běžné podněty,
  • větší vzrušivost (např. častější štěkání),
  • značení nově přinesených předmětů,
  • zvýšený zájem o pozornost,
  • změny v potřebě aktivity (někdy potřeba klidu, jindy naopak hyperaktivita),
  • nebo také žádná zřetelná změna.

jaká změna chování psa v těhotenství již není v pořádku?

Zvláštní pozornost si zaslouží chování, které má ochranitelský charakter. Pes může začít chránit těhotnou ženu před ostatními členy domácnosti či návštěvami. Ačkoli to na první pohled může působit jako projev oddanosti, ve skutečnosti se jedná o chování, které je vhodné řešit co nejdříve. Pokud se podchytí včas, lze s ním pracovat a vést psa k větší vyrovnanosti. Pokud však toto chování ponecháte bez řešení, může se po narození miminka přenést i do jejich vztahu. A to je situace, které se rozhodně chceme vyhnout.

Přesně s tím se také setkala jedna moje klientka, která se rozhodla pro konzultaci. Obrátila se na mě s prosbou, všimla si totiž, že její pes začal „startovat“ po lidech:

„Začalo to nenápadně. Když jsem zjistila, že jsem těhotná, měla jsem nejen radost, ale i strach. O miminko jsme se snažili již delší dobu a to, že jsem konečně těhotná, pro nás byl jako dar. Začala jsem se ale obávat toho, jestli vše bude v pořádku. Když k nám přišla návštěva, všimla jsem si, že po nich naše fenka Mája divně kouká. Nejprve to byl jen zvláštní pohled, poté jsem pozorovala, že se vždy ke mě tiskne a zvrat přišel ve chvíli, kdy vyskočila po mámině ruce, kterou mě chtěla obejmout. Nekousla, jen ji ode mě odstrčila.

Nejprve mi to přišlo mi roztomilé, myslela jsem, že brání miminko. Toto chování se ale začalo opakovat častěji a ve chvíli, kdy zavrčela na mého muže, když mi pomáhal vstát z gauče, došlo mi, že je zle. Rozhodla jsem se její chování konzultovat. Postupně jsme nejen přišly na to, že na sebe převzala moje obavy a rozhodla se jednat, ale díky lidskému přístupu, velkému množství materiálů a konzultacím jsem se naučila, jak Máje pomoci a tuto novou situaci ji naučit zvládat.“

Kdy je tedy zapotřebí zpozornět?

V případě, že u psa pozorujete větší stres, nejistotu, neschopnost v klidu odpočívat nebo jiné projevy, které pro něj nejsou typické, je vhodné pomoci mu se zvládáním stresu. Většina psů zvládne nadcházející změny velmi dobře, pokud jim dáme čas, podporu a klidné vedení. Praktickým pomocníkem může být například webinář Pes a těhotenství, který se věnuje tomuto období a nabízí možnosti, jak psa připravit na nadcházející změny.

Pokud máte pocit, že váš pes potřebuje větší pozornost, pohyb či čas s vámi, není nutné mu věnovat veškerý volný prostor. Důležité je zachovat hranice a současně nabídnout psovi oporu v podobě jasných pravidel, rutiny a klidného přístupu.

Pokud váš pes vyžaduje více pozornosti, pohybu a vašeho času, je dobré mu nevěnovat veškerý, který máte. Proč tomu tak je? Na to přesně vám odpověď dá právě již zmíněný webinář.